ایده کسب و کار

ایده کسب و کار از کجا بیاوریم؟

پیدا کردن ایده کسب و کار مناسب هر شخص، امری مهم و دقیق است که زندگی هر شخصی را از پایه می تواند بسازد یا نابود کند. در عصر حاضر برای راهنمایی جوانان، از مقاطع مختلف تحصیلی اقداماتی صورت گرفته تا بتوان مسیر انتخاب را آسانتر کرد. از این رو در این مقاله سعی شده تا بخشی از اهمیت این امر ذکر گردد و مسیر رسیدن به این هدف ملموس تر نشان داده شود.

یک ضرب المثل یونانی

«یه روباه هزارتا کلک بلده ولی یه جوجه تیغی فقط یه کلک رو خیلی خوب بلده»

ايسايا برلين در رساله خود به نام « جوجه تیغی و روباه»، جهان را به دو گروه جوجه تیغی ها و روباه ها تقسیم کرد. اين اصطلاح برگرفته از ضرب المثل يوناني قديمي است: « روباه خيلي چيزها مي داند، اما جوجه تیغی فقط يك چيز خيلي مهم را مي داند.»

درحقیقت وقتی روباه به جوجه تیغی حمله می کند و قصد شکار او را دارد، جوجه تیغی هیچ راه مقابله ای ندارد؛ نه می تواند بدود نه می تواند پرواز کند و نه حتی می تواند از خودش دفاع کند؛ تنها راهی که دارد می تواند خودش را به صورت گلوله ای تیز درآورد تا روباه نتواند پیروز میدان باشد. جوجه تیغی این کار را خیلی خوب بلد است که تنها دانستن همین یک فن، جان او را همیشه حفظ می کند.

فرويد و ضمير ناخودآگاه. داروين و انتخاب طبيعي، ماركس و اختلاف طبقاتي، انيشتين و نظريه نسبيت، آدام اسميت و صنف كارگر، همگی جوجه تیغی بودند.

 

من چه فنی بلدم؟

حقیقتا در دنیای کسب و کار لازم نیست هر شخصی چندین فن بلد باشد؛ دانستن فقط یک فن کافی است. برای پیدا کردن ایده کسب و کار، ابتدا باید 3 مطلب را لیست کنید؛

در لیست اول

کارهایی را بنویسید که به شدت به آنها علاقه دارید؛ به اندازه ای که فکر کردن به آنها شما را به هیجان می آورد و معروف به فکرهای قبل و بعد از خواب هستند. کارهایی که انگیزه ای می شوند برای انجام کارهای روزمره دوست نداشتنی اجباری.

در لیست دوم

تمام کارهایی را که در آنها مهارت دارید لیست کنید. کارهایی که در انجام آنها از بقیه بهتر و ماهرتر هستید. کارهایی که وقتی دیگران نیازی پیدا می کنند شما اولین گزینه انجام آن کارها هستید. می توانید برای داشتن دیدگاه بیرونی با دوستان یا خانواده خود نیز مشورت کنید.

در لیست سوم

باید کارهایی را بنویسید که می توانید از آنها درآمد کسب کنید. این کارها باید طوری انتخاب شوند که قاعدتا ارزشی را برای شخصی تولید کنند یا باعث حل مشکل و یا گره ای شوند؛ یا حتی می تواند باعث رساندن خدمتی به شخصی شوند که منجر به کسب درآمدی برای شما خوهد شد.

مرحله بعدی انتخاب کاری است که در هر 3 لیست باشد؛ یعنی کاری که هم علاقه ما را در خود دارد، هم مهارت و هم امکان درآمدزایی. اگر هر کدام از این 3 مولفه را نداشته باشد اشکال را باید در انتخابهای خود پیدا کنیم. اشکال مهمی که می تواند در این بخش وجود داشته باشد نبود اعتماد بنفس است که کاری را که مثلا در آن هم علاقه را دیده ایم هم مهارت، از امکان درآمدزایی اش اطمینان کافی نداریم، و یا حتی علاقه و امکان درآمدزایی وجود دارد ولی در ذهنمان مهارتی برای خود ندیده ایم. مورد دیگر نیز کاری است که هم امکان درآمدزایی آن فراهم بوده و هم مهارتی را در آن کار کسب کرده ایم اما علاقه را در انجام آن کار نیافته ایم که این کسب علاقه نیز راههایی دارد که از ساده ترین آنها می توان به تغییر دیدگاه اشاره کرد و سعی کنیم جنبه های مثبت آن کار را پیدا کرده و با جنبه های منفی جابجا کنیم.

 

چرا ایده کسب و کار و انتخاب شغل مناسب بسیار مهم است.

چون باید نقاط قوت خود را بشناسید.

هر یک از ما نقاط قوت و ضعفی داریم. هدف باید چیزی باشد که شما نسبت به آن احساس اشتیاق کنید و در انجام آن مهارت دارید. شما باید دریابید که این مهارت ها و نقاط قوت چیست. بعضی وقتها دانستن نقاط ضعف ما نیز به شناخت نقاط قوتمان کمک می کند.

 

چون باید نوع شخصیت خود را کشف کنید.

شاید درباره مایرز-بریگز شنیده باشید. این یک پرسشنامه خودآزمایی است که به شما کمک می کند بفهمید چه نوع شخصیتی دارید. افراد مختلف دارای شخصیت های مختلف هستند. کسی می تواند درون گرا باشد و دیگری شخص برون گرا. با دانستن تیپ شخصیتی خود می توانید دریابید که چه نوع کاری با شما بیشتر در تناسب است. شناخت نوع شخصیت به شما کمک می کند تا در تستهای شغلی که انجام می دهید نیز انتخاب بهتری داشته باشید.

یک تست شغلی-شخصیتی انجام دهید.

اگر در تصمیم گیری در مورد شغل خود گیج شده اید، می توانید یک تست شغلی-شخصیتی از خود بگیرید. به طور معمول، یک آزمون شغلی مجموعه ای از سوالات را به شما ارائه می دهد که باید در بازه زمانی مشخص به آنها پاسخ دهید. یک آزمون شغلی با هدف ارزیابی مهارت ها و نقاط قوت شما انجام می شود و معمولا گروهی از شغلها را پیشنهاد می دهد که به شخصیت شما نزدیکتر هستند. پس از پایان پاسخگویی به تمام سوالات، چند گزینه شغلی به شما ارائه می گردد که مناسب شما هستند و تا حد زیادی می توانند ذهن مشوش شما را مرتب تر کنند.

اگر بدنبال تستهای شغلی از این قبیل هستید می توانید در اینترنت آنها را بیابید. تستها را می توانید طی چند دقیقه انجام دهید که بسیاری از آنها نیز رایگان هستند؛ و یا حتی برای نتیجه گیری بهتر، اشتراک بین نتایجتان را با یکدیگر بررسی کنید.

 

باید از باتجربه ها مشاوره بگیرید.

برای پیدا کردن ایده کسب و کار موردنظرتان، در هر کجا که زندگی کنید، همیشه افرادی در کنار شما هستند که یا شاغل بوده اند، یا در یک زمینه خاص متخصص هستند و یا تجربه حرفه ای و یا خدماتی بیشتری نسبت به شما دارند. حتما با این افراد در ارتباط باشید و در مورد اهداف، خواسته ها و آرزوهای خود صحبت کنید. اطلاعات مربوط به مشاغل و صنایع مختلف را جمع آوری کنید. از آنها مشاوره بگیرید تا بتوانید از تجربیاتشان برای انتخاب شغل مناسب برای خود استفاده کنید و میزان ریسک و خطر اشتباه را برای خود به حداقل برسانید.

 

می توانید به عنوان کارآموز کار کنید.

دوره های کارآموزی فرصتی عالی برای ایجاد و محکمتر کردن پایه های شغلی تان برای شما فراهم می کنند که بعد از پیدا کردن حیطه ایده کسب و کار موردنظرتان توصیه می گردد. تجربه کار در دنیای واقعی چیزی است که هرگز نباید از آن چشم پوشی کرد. کار به عنوان کارآموز، به شما کمک می کند تا حضور واقعی را در یک کار خاص تجربه کنید و از سختی ها و امتیازات آن، دقیقتر اطلاع یابید. با کارآموزی متوجه می شوید که آیا محیط کار با حس و حال و تمایلات سلیقه ای شما مرتبط است و همچنین فن چگونگی ارتباط با افراد در محل کارتان را یاد می گیرید. با کارآموزی می توانید ارتباطی با افراد حرفه ای ایجاد کنید و تجربه کاری مفیدی کسب کنید که در رزومه شما نیز اضافه خواهد شد. کارآموزی می تواند صرفا بدون حقوق باشد اما امتیاز مهمی درپی دارد که ارزش واقعی این کار مجانی در آن نهفته است. با قرارگیری شما در محیط کار واقعی، تصمیم گیری درمورد شغل موردنظر برایتان بسیار ساده و ملموس شده و همچنین علاقه واقعیتان را به شما نمایش خواهد داد.

دیدگاه های این مطلب بسته شده اند.