طرح توجیهی بدون سرمایه

بدون سرمایه چگونه کسب و کار شروع کنیم؟

همیشه ایجاد و حفظ کسب و کار فقط راهی برای کسب ثروت نیست، بلکه راهی برای دنبال کردن رویاهای زندگی و یافتن موقعیت شخصی و اجتماعی است. این مسیراصلا بدون چالش نیست، اما مسیری است که همه  کارآفرینان تاریخ باید آن را طی کنند. راه‌اندازی یک کسب‌ و کار جدید قطعا زمانی آسان‌تر می شود که ذخایر هنگفتی از پول نقد داشته باشید، اما می‌توانید با هوشمندی، پشتکار، خلاقیت و فداکاری، یک کسب‌وکار موفق را از صفر پایه گذاری  کنید. اگر آماده هستید که سخت کار کنید و از شکست های خود درس بگیرید، یک بار در زندگی این شانس را به خود بدهید و برای ایجاد یک کسب و کار موفق برنامه ریزی کنید که در آینده با  افتخار بتوانید آن را به عنوان کسب و کار خود معرفی کنید .

قدم اول : شروع یک کسب وکار جدید

1- شغل فعلی خود را حفظ کنید

با حفظ یک منبع درآمد قابل اعتماد و مستمر و راه اندازی کسب و کار جدید خود به عنوان یک کسب و کار جانبی، خود را از نگرانی ناشی از ندانستن نحوه پرداخت هزینه های زندگی خود و مقابله با کوه های بدهی احتمالی نجات می دهید. با این حال، شما باید بیشتر و سخت تر کار کنید. در حالت ایده‌آل، زمانی که کسب‌ و کار جدید شما شروع به کار کرد، می‌توانید به تدریج از یک کارمند تمام وقت در شغل قبلی خود به یک مشاور یا کارمند پاره وقت تبدیل شوید. در نهایت، می توانید به صورت تمام وقت به کسب و کار جدید خود منتقل شوید. اگرچه در زندگی واقعی، این فرآیند اغلب با سختی و چالش بسیار روبروست، اما تقریباً همیشه امن‌تر از رها کردن همه چیز برای دنبال کردن رویایی است که هنوز محقق نشده است.

اگر از خانواده حمایت می کنید، این قدم بسیار مهمتر است. با چشم پوشی از منبع اصلی درآمد خود برای دنبال کردن رویای شخصی، آینده خانواده خود را به خطر نیندازید. اگرچه ایجاد تعادل بین پروژه جانبی تان با شغل روزانه و زندگی خانوادگی دشوارتر است، اما بسیار ایمن تر است.

اگر فکر می کنید ممکن است بخواهید در آینده ای نزدیک کسب و کار خود را راه اندازی کنید، از امضای قرارداد کاری که توانایی شما را  محدود می کند، خودداری کنید.

2- طرح اولیه کسب و کار خود را بنویسید

چگونه کسب و کار شما به سوددهی می رسد؟ اگر نمی توانید به این سوال پاسخ دهید، نباید کسب و کار خود را راه اندازی کنید. هدف هر کسب وکاری، کسب درآمد است. قبل از شروع کار تجاری خود، یک برنامه دقیق برای چگونگی انجام این کار داشته باشید. سعی کنید به سؤالات زیر پاسخ دهید - این سؤالات نسبتاً اساسی هستند اما به هیچ وجه جامع نیستند:

هزینه ارائه محصول یا خدماتتان به مشتری چقدر است؟

برای محصول یا خدمات خود چقدر از مشتری هزینه ( قیمت تمام شده )خواهید گرفت؟

چگونه حجم کسب و کار خود را افزایش خواهید داد؟

کسب و کار شما نسبت به رقبای شما چه مزیت هایی را ارائه می دهد؟

چه نوع افرادی را برای استخدام نیاز خواهید داشت؟

آیا بدون این افراد می توان کار را انجام داد؟

3- تجزیه و تحلیل رقابتی ( تحقیقات بازار ) را انجام دهید

رقیبان کسب و کار شما چه کسانی هستند؟

آنها برای محصول یا خدماتی که ارائه می کنند چه هزینه ای می گیرند؟

آیا می توانید به طور واقع بینانه این محصول یا خدمات را با کیفیت بالاتر یا هزینه کمتر ارائه دهید؟

اگر چنین است، پس شروع کنید درباره بازاری که می‌خواهید به آن وارد شوید تحقیق کنید؛ همچنین درمورد کسب‌وکارهایی که در این بازار موفق بوده‌اند یا نبوده اند نیز تحقیق کنید.

ورود به همه بازارها به یک اندازه آسان نیست. شما می توانید به عنوان یکی از صاحبان مشاغل کوچک، به بازار وارد شوید، به این دلیل که هزینه ورودی پایین و پتانسیل رشد بالایی دارند؛ از جمله: حراجهای آنلاین و تجارت الکترونیک، کسب وکارهای خانگی و اینترنتی

4- درمورد ایده های خود تحقیق و آزمایش کنید

آماده سازی و برنامه ریزی قبل از شروع هرگونه سرمایه گذاری بسیار مهم است. اگر می‌توانید، به دنبال فرصت‌هایی برای اجرای «دوران آزمایشی» باشید. برای مثال، اگر به فکر باز کردن یک رستوران هستید، ابتدا سعی کنید برای یک مهمانی یا مدرسه آشپزی کنید تا ببینید آیا می‌توانید از پس فضای شلوغ یک رستوران برآیید. آشپزخانه شلوغ و قضاوت دیگران درمورد غذای شما چیست؟ همچنین ممکن است بخواهید یک نظرسنجی بین مشتریان بالقوه انجام دهید تا قضاوت کنید که آیا آنها به کسب وکار فرضی شما علاقه مند هستند  یا خیر.

طرح های کسب و کار دائم در حال تحول هستند. اگر نتایج تحقیق یا آزمایش شما با برنامه های فعلی شما در تضاد است، از تغییر طرح کسب و کار یا حتی شروع از صفر نترسید. انجام این کار می‌تواند ناامیدکننده باشد، اما بسیار هوشمندانه‌تر از خطر شکست کسب‌وکارتان در مورد ایده‌ای است که عملی نمی‌شود.

5- مهارت های لازم و ارزان متناسب با کسب و کار را یاد بگیرید

اگر ایده ای برای کسب و کاری دارید اما مهارت یا آموزش لازم برای اجرایی کردن  آن را ندارید، آموزش های مورد نیاز خود را تا حد امکان ارزان دریافت کنید. سعی کنید با موسسات یا شرکت های آموزشی معامله کنید تا در ازای خدمات ارائه شده به شما آموزش دهند. یک دوره کارآموزی رایگان یا کارآموزی با حقوق کم را به صورت پاره وقت بگذرانید. به دنبال فرصت هایی برای کسب دانش عملی از دوستان، خانواده و آشنایان ماهر باشید. شما باید در حین انجام این کار منبع درآمد خود را حفظ کنید.اگر لازم دانستید تمرین و تحقیق بیشتر و طولانی تری انجام دهید و عجله نکنید تا بتوانید تمام جوانب را درنظر بگیرید.

اگر نیاز به آموزش حرفه ای دارید حتما آن را کسب کنید.

6- از دارایی های موجود خود نهایت استفاده را ببرید

وقتی یک کسب و کار جدید را با سرمایه کم راه اندازی می کنید، باید تا جایی که می توانید از منابعی که از قبل دراختیار دارید استفاده کنید. به عنوان مثال، از خودروی خود به عنوان خودروی شرکت استفاده کنید. می توانید پارکینگ یا انباری خود را به یک کارگاه تبدیل کنید. برخی از بزرگترین کسب و کارهای موفق حال حاضر (مشهورترین آنها، اپل و فیس‌بوک) در مکان‌هایی با این سبک مثل گاراژها، زیرزمین‌ها و اتاق‌های خوابگاه شروع به کار کردند. نترسید؛ شجاعت داشته باشید تا از آنچه دارید بهترین استفاده را ببرید!

می توانید از خانه خود به جای اجاره دفتر بهره ببرید و از آن به عنوان قدم اولیه کسب و کار خود استفاده کنید. به این ترتیب، پولی را که برای اجاره خرج می‌کردید، پس انداز خواهید کرد.

7- برنامه های کارمندان خود را ساده کنید

پرداخت دستمزد کارمندان گران اتمام می شود، به خصوص اگر افراد حرفه ای آموزش دیده را استخدام کنید. در ابتدا، تعداد کارکنان خود را تا حد امکان افزایش ندهید تا هزینه ها را به حداقل برسانید. طبق اظهارنظر کشورهای توسعه یافته، کمتر از 50% از سود خود را صرف دستمزد کارمندان کنید. اگر توانایی های لازم را دارید تمام کارهای مرتبط با  کسب‌وکارتان را در ابتدا به تنهایی انجام دهید. در غیر این صورت، کمترین تعداد نیرو را برای انجام کار استخدام کنید. در آینده با رشد کسب و کار، نیاز به استخدام افراد بیشتری پیدا خواهید کرد.

8- از دوستان و یا خانواده کمک بخواهید

در ابتدای تلاش برای ایجاد یک کسب و کار، انگیزه زیاد، خلاقیت و سخت کوشی شما می تواند جای پول را بگیرد. با این حال، ممکن است به جایی برسید که نتوانید بدون پول ادامه دهید. به عنوان مثال، ممکن است به یک قطعه گران قیمت خاصی نیاز داشته باشید. بسیاری از مشاغل کوچک با کمک یکی از اقوام یا دوستان مهربان، جای خود را پیدا می کنند. با این حال، قبل از اینکه اقدام به گرفتن وام کنید، مطمئن شوید که شرایط وام را به صورت کتبی مشخص کرده اید. چه مدت باید وام را بازپرداخت کنید، پرداخت های شما چقدر خواهد بود و غیره.

مشخص کنید که  اگر کسب و کار با شکست مواجه شود، چه زمانی برای بازپرداخت وام دراختیار خواهید داشت.

9- وام رسمی بانکی را برای کسب و کار کوچک خود تضمین کنید

بسیاری از دولت ها برنامه های وامی ارائه می دهند که به طور خاص برای مشاغل کوچک و کارگاه های خانگی یا کارگاه های خوداشتغالی طراحی شده اند.

10- کسب و کار خود را معرفی کنید

اگر بهترین کسب و کار در جهان را نیز داشته باشید و کسی از آن مطلع نباشد شما شکست خواهید خورد. اگر توانایی مالی برای اجرای برنامه های تلویزیونی یا اجاره فضای بیلبورد را ندارید، سعی کنید با پایینترین هزینه ها تبلیغات داشته باشید. تبلیغات کسب و کار خود را در محله ها انجام دهید. بنر خود را بسازید و یا با تابلویی در گوشه خیابان شلوغ بایستید و اطلاع  رسانی کنید. تبلیغات را باید جدی بگیرید.

امروزه، شما این فرصت را دارید تا کسب و کار خود را در رسانه های اجتماعی تبلیغ کنید. رسانه های اجتماعی روشی موفق برای معرفی یک کسب و کار کوچک است تا بتوانید خود را به مشتریان، به صورت آنلاین معرفی کنید. پیوستن به اکثر رسانه‌های اجتماعی تقریبا رایگان است؛ مشتریان خود را با ارائه امتیازات کوچک تشویق کنید تا شما را دنبال کنند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که مشتریان آنلاین عادت دارند دائماً با تبلیغات بمباران شوند. سعی کنید محتوای آنلاین خود را واقعاً جذاب یا خیره کننده کنید تا محبوب تر از رقبای خود شوید.

کارآفرین باهوشمانند یک کارآفرین باهوش رفتار و عمل کنید

قدم دوم: مانند یک کارآفرین باهوش فکر کنید

1- اشتیاق، اراده و انگیزه خود را افزایش دهید

راه‌اندازی کسب‌ و کار جدید به تنهایی می‌تواند بسیار بسیار سخت باشد، به‌ویژه در آغاز. زمانی که هنوز با پیچیدگی‌های مدل کسب‌وکار جدید خود درچالش هستید اگر به تجارت خود علاقه داشته باشید کار بسیار آسان تر می شود. اگر اشتیاق شما به کارتان آنقدر زیاد است که حاضرید با تمام توان خود کار کنید و احساس خستگی نکنید، می توانید مطمئن باشید که چیزی را انتخاب کرده اید که برای شما مناسب است. حس اراده خود را قوی نگه دارید زیرا تا زمانی که بهترین کار را انجام ندهید، از خود راضی نخواهید بود!

برخی از زمینه هایی را که به آنها علاقه دارید بیابید و مهارتهای خود را در آن زمینه ها، از طریق مطالعات، دوره های آموزشی و تجربه عملی از دانش و مهارت افزایش دهید.

2- برای تغییرات خود را آماده کنید

وقتی کسب و کار خود را راه اندازی می کنید، ممکن است متوجه شوید که تغییرات اساسی نیاز دارید. اگر صاحب یک کسب‌وکار کوچک جدید هستید، انعطاف‌پذیری یک دارایی عالی است که در راه اندازی کسب و کارتان به کمک شما می آید. زیرا راه اندازی هر کسب و کاری مستلزم گذراندن ساعت های طولانی و تمرکز زیاد است تا رفتار و عادات خود را متناسب با آن تغییر دهید؛ باید مطمئن شوید که می توانید به شغل جدید خود زمان و توجه لازم را بدهید.

برای مثال، آیا شما صبحها دیر از خواب بیدار می شوید یا کم انرژی هستید؟ اگر افتتاحیه رستوران شما یک هفته دیگر باشد، دیگر نمی توانید از عهده این کارها برآیید! امروز عادتهای منفی خود را تغییر دهید تا فردا دچار مشکل نشوید.

3- از منابع مالی غیرمتعارف استفاده کنید

جذب سرمایه برای استارتاپ رویایی شما غیرممکن نیست! امروزه برای افرادی که ایده های عالی دارند ولی سرمایه ندارند، شرایط راحتتر می باشد که توجه افراد سرمایه دار را به خود جلب کنند.

راه دیگر برای به دست آوردن پول نقد برای کسب و کار کوچک خود این است که در رقابتها یا وقایع شرکت کنید. این نوع رقابت ها به کارآفرینان جوان و مبتکر اجازه می‌دهد تا ایده‌های خود را به سرمایه‌گذاران نشان دهند.

4- رضایت مشتری را اولویت اول خود قرار دهید

یکی از راه‌های مطمئن برای متمایز کردن کسب‌وکار جدیدتان از رقبای باسابقه، صرفاً مشتری مداری و با کیفیت تر بودن از هر کسب وکار دیگری است. هدف اصلی خود را جلب رضایت مشتریان از طریق ارائه محصولات یا خدمات با کیفیت قرار دهید.

سعی کنید بفهمید مشتری چه می خواهد. بهترین راه را برای ارضای آن خواسته ها پیدا کنید. تمرکز اصلی هر کسب و کاری رضایت مشتری است. (سپس تمرکز ثانویه باید بر کیفیت، هزینه/سود، ظاهر، عملکرد محصولات و خدمات و غیره باشد...)

به یاد داشته باشید که همیشه حق با مشتری است، بدان معنا نیست که اگر مشتری درخواست غیرمنطقی داشت شما باید تسلیم مشتریان باشید، بلکه فقط باید کاری کنید که هر مشتری احترام شما را احساس کند.

5- کار بهتری نسبت به رقبا ارائه دهید

بحث پول برای اکثر مصرف کنندگان "خط آخر" است و طبق قیمت، مشتریان تصمیم می گیرند برای کدام محصولات و خدمات هزینه کنند؛ از این مسئله بهره ببرید! معامله بهتری نسبت به رقبای خود ارائه دهید. انجام همان کار با قیمت ارزان تر مطمئناً به شما کمک می کند. با این حال، هنگام تصمیم گیری در مورد ساختار قیمت گذاری کسب و کار خود، اطمینان حاصل کنید که حاشیه سود شما محافظت می شود؛ به این معنا که از پس هزینه های خود بربیایید.

به وعده های خود عمل کنید و هرگز وسوسه نشوید که در تبلیغات دروغین شرکت کنید زیرا در کوتاه ترین زمان باعث از بین رفتن اعتبار شما و کسب و کارتان می شود.

6- اجازه دهید خلاقیت شما جایگزین پول شما شود

در ابتدا، سعی کنید مطمئن شوید که کسب و کار شما تا آنجا که می تواند ناب و دست اول باشد. نیاز خود به پول نقد را که در ابتدا به سختی می توانید بدست آورید، به حداقل برسانید و با توسعه و اجرای ایده ها و مفاهیم خلاقانه خود، فروشتان را به شدت افزایش دهید. همیشه بزرگ فکر کنید زیرا یک ایده عالی می تواند هزاران برابر بیش از پول ارزش داشته باشد.

7- با احتیاط به قراردادها و شراکت ها نزدیک شوید

هر رابطه تجاری یا شراکتی را که انجام می دهید با دقت زیر نظر بگیرید. فقط افرادی را استخدام کنید یا با آنها شریک شوید که کاملاً به آنها اعتماد دارید. اگر تصمیم به شراکت دارید، قبل از رسمی کردن رابطه خود حتماً شرایط شراکت خود را به صورت کتبی و قانونی ثبت کنید.

این می تواند ایده بسیار خوبی باشد که از یک وکیل کمک بگیرید تا قراردادهای شما را تنظیم کند. هزینه های حقوقی می تواند گران باشد، اما یک قرارداد خوب می تواند با جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی شرکای شما، میزان ضرر و زیان شما را کاهش دهد.

8- توانایی خود را برای مذاکره کردن بالا ببرید و فن مذاکره را یاد بگیرید

توانایی چانه زنی با اعتماد به نفس، یکی از ویژگی های تعیین کننده یک کارآفرین واقعی است. این یک مهارت ارزشمند برای ساختن دوباره است، زیرا "تسلط" کسب و کار شما را تقویت می کند و اعتماد به نفس شما را بهبود می بخشد. چه در حال استخدام یک کارمند جدید باشید چه در حال خرید تجهیزات و یا چکش کاری برای شراکت تجاری، از چانه زنی و دادن پیشنهادهایی که برای شما مفید است نترسید. بدترین کاری که طرف مقابل می تواند انجام دهد این است که "نه" بگوید. ریسک پذیرباشید و در حالی که از حقوق قانونی خود محافظت می کنید با فروشندگان چانه بزنید.

قدم سوم :عاقل و سالم بمانید

1- به خانواده، دوستان نزدیک خود تکیه و اعتماد کنید

لازم نیست این جاده را به تنهایی طی کنید. حتی اگر با عزیزان خود شراکت تجاری هم نداشته باشید، می توانید در ابتدای کار و در شرایط سخت به این افراد تکیه کنید. خانواده و دوستان می توانند حمایت عاطفی قدرتمندی را در طول سفر کارآفرینی شما ارائه دهند. هنگامی که استرس زیادی دارید، این حمایت می تواند بین موفقیت و در چاه افتادن تفاوت ایجاد کند.

با خانواده خود مسائل  کلی را در میان بگذارید و مطمئن شوید که آنها با طرح کلی کسب و کار شما موافق هستند، زیرا ممکن است مجبور شوید از منابع، زمان، پول، سلامت و اعصاب خانواده خود هم استفاده  کنید.

پس از تبدیل شدن به رئیس در زندگی کاری خود، ممکن است وسوسه شوید که در خانه نیز رئیس شوید. به این وسوسه عمل نکنید. دغدغه های کاری خود و خانواده تان را از هم جدا نگه دارید.

2- حقوق قانونی خود را بدانید

آگاهی کامل از قوانین مرتبط با کسب و کار (قراردادها، قوانین مالیاتی و الزامات قانونی برای اداره یک کسب و کار کوچک) یک مهارت ارزشمند برای یک کارآفرین است. در صورت امکان، ایده خوبی است که قبل از شروع هر کسب و کاری مسائل حقوقی مرتبط را بدانید. اگر واقعاً در زمینه‌های حقوقی مسلط هستید، می‌توانید پول خود را پس انداز کنید، در غیر این صورت ممکن است مجبور شوید برای مشاوره حقوقی هزینه کنید. با کمک گرفتن از مشاوران می توانید اسناد پیچیده تجاری و مالیاتی خود را به درستی تنظیم کنید.

با این حال، اگر با قانون آشنایی ندارید، کمک بگیرید. پولی که برای یک وکیل خرج می کنید می تواند چندین برابر برای شما با جلوگیری از وارد شدن به قراردادهای مخرب ارزشمند باشد.

3- مراقب وضعیت جسمی، روانی و عاطفی خود باشید

اگر سلامتی خود را از دست بدهید، ممکن است همه چیز را از دست بدهید. بدن، ذهن و روح سالم برای موفقیت یک صاحب کسب و کار الزامی است. به خصوص در ابتدای کار، ممکن است ساعت ها، بسیار طولانی و کار بسیار سخت باشد. با این حال، همیشه باید سعی کنید زمان معقولی را به ورزش، خواب، و استراحت اختصاص دهید. به یاد داشته باشید، اگر ناتوان باشید، نمی توانید کسب و کار خود را اداره کنید.

4- بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید

همه کارها را در حد اعتدال انجام دهید. در زندگی تعادل داشته باشید، حتی زمانی که در حال راه اندازی یک کسب و کار با صرف کمترین هزینه هستید. از دست دادن جایگاه خود در زندگی، در درازمدت شما را آسیب پذیرتر می کند؛ هرگز خواب شبانه را از دست ندهید و تا حد مرگ کار نکنید. همیشه زمانی را به خانواده، سرگرمی‌هایتان و البته خودتان اختصاص دهید. زندگی شما باید منبع شادی و اشتیاق باشد نه فقط فرصتی برای کار کردن.

هرگز به داروها برای کمک به عملکردتان و جایگزینی با برنامه‌های غذایی سالم و منظم خود تکیه نکنید. این در درازمدت شما را از بین می برد و باعث می‌شود تصمیم‌های غیرمنطقی و احساسی بگیرید که ممکن است در کسب و کارتان به عنوان نقطه ای منفی محسوب شوند.

در پایان

ایده‌های عالی کم نیستند؛ ارادهٔ لازم برای اجرایی کردن این ایده‌ها ناپیداست.

ست گودین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *