طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

طرح کسب و کار (بیزینس پلن) به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را راه اندازی و اداره کنید.

یک طرح کسب و کار (بیزینس پلن) خوب شما را در هر مرحله از مدیریت کسب و کار راهنمایی می کند. شما از طرح کسب و کار (بیزینس پلن) خود به عنوان یک نقشه مسیریابی برای چگونگی ساخت، اداره و رشد کسب و کار جدید خود استفاده خواهید کرد. این راهی برای تفکر در مورد عوامل اصلی کسب و کار شماست.

طرح کسب و کار می تواند به شما کمک کند جذب سرمایه کنید و یا شرکای تجاری جدیدی پیدا کنید. سرمایه گذاران می خواهند اطمینان حاصل کنند که سرمایه شان بازخواهد گشت. طرح کسب و کار (بیزینس پلن)، به عنوان ابزاری برای متقاعد کردن کسانی که با شما کار یا شراکت مالی می کنند به کار می آید.

بیزینس پلن یک استراتژی مستند برای یک کسب و کار است که نحوه دستیابی به اهداف و برنامه ها را مشخص می کند. بیزینس پلن، برنامه چگونگی ورود به بازار برای یک کسب و کار، پیش بینی های مالی، تحقیقات بازار، اهداف تجاری را تشریح می کند. کارکنان کلیدی که مسئول دستیابی به اهداف هستند نیز ممکن است به همراه یک جدول زمانی در برنامه کسب و کار گنجانده شوند.

اهداف طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

در اکثر مواقع، کسی که طرح کسب و کار را تهیه می کند به یک یا چند دلیل زیر این کار را انجام می دهد:

1. تأمین مالی از طریق جذب سرمایه یا اخذ وام

از آنجا که بیزینس پلن حول محورهای: مدل موفقیت کسب و کار، تحلیل رقبا و مدلهای به سود رسیدن نگارش می شود، از آن به عنوان ابزاری برای تامین سرمایه استفاده می شود.

این سند روشی کارآفرینانه است که به سرمایه گذاران یا وام دهندگان بالقوه نشان می دهد چگونه سرمایه آنها به کار گرفته می شود و چگونه به پیشرفت و توسعه کسب و کار کمک می کند. تقریبا همه بانک ها، سرمایه گذاران حقیقی و خصوصی و همچنین شرکت های سرمایه گذاری، قبل از واگذاری پول درخواست بیزینس پلن طرح موردنظر را دارند تا از روند کسب و کار و همچنین مدل تعریف استراتژی آن طرح اطمینان حاصل کنند. سرمایه گذاران معمولاً انتظار بازگشت سرمایه شان را به میزان 10% به بالا دارند؛ بنابراین نیاز دارند بدانند که چه زمانی سرمایه شان بطور کامل باز می گردد. علاوه بر این باید در مورد روند و استراتژی رسیدن کسب و کار به اهداف مالی، برنامه های فروش، بازاریابی و نحوه انجام عملیات اطلاعات کسب کنند.

2. مستندسازی استراتژی و اهداف کسب و کار

می توان طرح کسب و کار را در ده ها یا حتی صدها صفحه تهیه کرد و در آن به تفصیل به اهداف یک کسب و کار و چگونگی نیل به آنها پرداخت. کارآفرین برای اثبات سودآور بودن تجارت خود به سرمایه گذاران بالقوه، باید در طرح کسب و کار خود به هر سوالی پاسخ دهد و به هر سناریوی ممکنی فکر کرده باشد تا استراتژی های بازاریابی، فروش و عملیات به طور کامل (مکان فعالیت، استراتژی خروج، مزایای رقابتی نسبت به رقبا و ...) در طرح مشخص شده باشند. نتیجه نهایی این تحقیقات بدست آمدن نقطه سر به سر تولید (خدمات رسانی، فروش و ...) کسب و کار است که در محاسبات مالی با پیش بینی میزان درآمد، هزینه، سود و .... طی حداقل 3 سال، بدست خواهد آمد که البته تمامی این اطلاعات باید موثق و به روز باشند.

3. مشروعیت بخشیدن به ایده ای که فقط در سر داریم

همه یک ایده عالی دارند اما فقط تا زمانی که قلم روی کاغذ بیاید و متوجه شوند ایده موردنظرشان خیلی امکان پذیر نیست. یک طرح کسب و کار وسیله ای برای اثبات ایده ماست که آیا در واقعیت نیز ارزش بهره برداری و عملیاتی شدن را دارد؟ همانطور که کارآفرینان روند ورود به بازار، نیازهای مالی و بازده مورد انتظار خود را ثبت می کنند، در عین حال استراتژی ها و معیارهای خود را بصورت تجربی بیان می کنند که اینها کنار هم دقیقاً همان برنامه کسب و کار است. طرح کسب و کار طوری تنظیم می گردد که به خوانندگان اطمینان دهد، صاحبان این ایده در مورد کسب و کارشان جدی هستند و ساعت ها به تاکتیک های رشد و محاسبات مالی آن فکر کرده اند و زمان گذاشته اند.

4. کسب رتبه اول در بازار

این مورد در کسب و کارهایی مصداق دارد که در حال رشد یا توسعه هستند و تجربه کافی در فازهای صفر و 1 کسب و کار خود کسب کرده اند؛ اما نیاز دارند برای بهترین شدن، با برنامه ریزی دقیقتر و کاملتر قدم بردارند تا با ضریب خطای پایینتری به هدف خود برسند. در این مورد نحوه عملکرد رقبای بالفعل و حتی بالقوه دارای اهمیت بالایی است که به دقت و با جزئیات کاملتری باید بررسی گردد. تهیه طرح کسب و کار در این سبک و میزان تمرکز آن بر بخشهای مختلف بیزینس پلن، با بقیه طرحها کمی متفاوتتر می باشد.

 

بیزینس پلن

بیزینس پلن

قالب طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

با وجود یک طرح توجیهی کامل می توان یک طرح کسب و کار دقیق نوشت.

طرح کسب و کار (بیزینس پلن) معمولا این نه بخش را در خود دارد:

  • خلاصه اجرایی

به طورخلاصه به مخاطب خود بگویید شرکت شما چیست و چرا موفق خواهد شد. در این بخش به معرفی طرح، محصول یا خدمات خود، اطلاعات اولیه در مورد تیم شرکت، کارمندان و موقعیت مکانی خود بپردازید. اگر قصد جذب سرمایه دارید باید اطلاعات مالی خود را نیز در آن بگنجانید.

  • توضیحات شرکت

اطلاعات دقیق در مورد شرکت و تیم خود بدهید. در مورد مشكلاتی كه کسب و کار شما حل می كند توضیح دهید. واضح سخن بگویید و مشتریان، سازمان یا مشاغلی را که شرکت شما قصد خدمت رسانی به آنها را دارد لیست کنید. در مورد مزایای رقابتی که باعث موفقیت در کسب و کار شما می شود توضیح دهید. آیا متخصصانی در تیم شما حضور دارند؟ آیا مکان مناسبی برای کسب وکار خود پیدا کرده اید؟ این بخش طرح کسب و کار شما محلی است برای به رخ کشیدن نقاط قوتتان.

  • تحلیل بازار در طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

شما باید درک خوبی از چشم انداز صنعت موردنظر و بازار هدفتان داشته باشید. تحقیقات رقابتی به شما نشان می دهد که سایر رقبا چه کاری انجام می دهند و نقاط قوت آنها چیست. رقبای موفق چه کاری انجام می دهند؟ چرا کسب و کارشان موفق یا ناموفق است؟ آیا می توانید در این بازار کاری را بهتر انجام دهید؟ 

  • اصول سازمان و مدیریت

به مخاطب خود بگویید که ساختار شرکت شما چگونه است و چه کسی آن را اداره می کند. ساختار حقوقی کسب وکار خود را شرح دهید. اعلام کنید که آیا شما شرکت تجاری خود را در اختیار دارید یا می خواهید یک شرکت جدید ایجاد کنید. نشان دهید که چگونه تجربه منحصر به فرد هر فرد تیم شما در موفقیت کسب وکار شما نقش دارد. رزومه اعضای اصلی تیم خود را در این بخش ارائه دهید.

  • خدمات یا تولید در طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

آنچه را می فروشید یا خدماتی را که ارائه می دهید، توصیف کنید. توضیح دهید که چگونه خرید از شما به نفع مشتریان است و چرخه عمر محصولتان چقدر است. دانش و تجربه فنی خود را معرفی کنید. اگر برای خدمات یا محصول خود تحقیقاتی انجام داده اید، کلیات یافته های خود را توضیح دهید.

  • بازاریابی و فروش در طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

هیچ راه واحدی برای دستیابی به استراتژی بازاریابی وجود ندارد. استراتژی شما باید متناسب با نیازهای شما باشد. هدف شما در این بخش توصیف نحوه جذب و حفظ مشتری است. شما همچنین توضیح خواهید داد که چگونه فروش اتفاق خواهد افتاد. بعداً هنگام انجام پیش بینی های مالی به این بخش مراجعه خواهید کرد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که استراتژی های کامل بازاریابی و فروش خود را به طور کامل و واضح شرح دهید.

  • جذب سرمایه

اگر درخواست جذب سرمایه دارید، در این بخش باید نیازهای مالی خود را مشخص کنید. هدف شما این است که به روشنی توضیح دهید به چه میزان سرمایه و در چه بازه زمانی نیاز دارید. بدهی یا حقوق صاحبان سهام، شرایطی که می خواهید اعمال شود و مدت زمانی که درخواست شما پوشش داده می شود را مشخص کنید. شرح مفصلی از نحوه استفاده از وجوه را ارائه دهید. اگر برای خرید تجهیزات یا مواد اولیه، پرداخت حقوق یا پرداخت صورتحساب ها (تا زمان  درآمدزایی) به بودجه نیاز دارید، زمان و مبلغ آن را مشخص کنید. 

  • پیش بینی های مالی

هدف شما متقاعد کردن خواننده درمورد پایداری کسب و کارتان و موفقیت مالی است. اگر کسب و کارتان قبلا تأسیس شده است، صورتهای درآمدی، ترازنامه و صورت جریان های نقدی طی سه تا پنج سال گذشته را درج کنید. چشم انداز مالی آینده را حداقل برای سه تا پنج سال آینده ارائه دهید. بودجه ها، هزینه ها و سرمایه گذاریها را درج کنید. برای سال اول جزئیات بیشتری را توضیح دهید و می توانید از پیش بینی های سه ماهه یا حتی ماهانه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که پیش بینی های خود را به روشنی توضیح داده اید و آنها را با درخواست های مالی خود مطابقت دهید. این بخش برای استفاده از نمودارها و بیان داستان مالی تجارت شما بسیار مناسب است. از زمانبندی غافل نشوید و جدول دقیق زمانبندی خود را مخصوصا برای سال اول، پیش بینی و ارائه کنید.

  • ضمیمه

در این بخش اسناد مهم و به روزی که درخواست شده اند را قرار دهید که شامل تاریخچه اعتبار، رزومه، تصاویر محصول، مجوزها، گواهی یا حق ثبت اختراع ، اسناد حقوقی، تاییدیه ها و سایر قراردادها می باشند.

هدف از نگارش طرح کسب و کار را در 3 بخش می توان تقسیم کرد: استراتژی سازمان را در بلندمدت خلاصه می کند، تامین مالی از سرمایه گذاران را تضمین می کند و به پیش بینی تقاضاهای آینده کسب و کارتان کمک می کند.