چرا بیزینس پلن نیاز داریم؟

چرا بیزینس پلن نیاز داریم؟ چقدر اهمیت؟

یک بیزینس پلن خوب می تواند درمورد تصمیمات مربوط به جنبه های اصلی کسب و کار از جمله سرمایه گذاری، هزینه ها، تأمین منابع و غیره، مسیر را در روند تصمیم گیری شما روشنتر سازد.شما نمی توانید همه کارها را باهم و خودتان انجام دهید. بیزینس پلن به شما کمک می کند تا اولویت های مهم و نقاط عطف کسب و کارتان را برای تمرکز بیشتر شناسایی کنید. اهمیت بیزینس پلن و طرحهای توجیهی به طور معمول از آن جهت است که شامل اطلاعات دقیقی هستند که می توانند به بالا بردن شانس موفقیت کسب و کار کمک کند؛ مانند تحلیل بازار، بررسی رقبا، تعیین مشتری هدف، نوع بازاریابی، مراحل آماده سازی و اجرای طرح، پیش بینی جریانهای نقدی و مسیر کلی رشد. اگرچه ممکن است خسته کننده و وقت گیر به نظر برسند، اما طرحها برای موفقیت حیاتی هستند.

 

چندین دلیل برای نیاز شما به بیزینس پلن (طرح کسب و کار):

1. هموار کردن مسیر

هر کسب و کاری نیاز دارد مسیر همواری برای رسیدن به هدف داشته باشد.
برای تهیه برنامه کسب و کار باید صاحبان کسب و کار سوالات بسیار سختی از خود بپرسند. جواب سوالات باعث می گردد مسیر هموارتر گردد؛ حتی نوشتن آن توسط خودتان هم به شما کمک می کند تا دیدتان واقع بینانه تر شده و بهتر تشخیص دهید که آیا در استراتژی شما خلا وجود دارد.

 

2. کمک به تصمیم گیری های درست

برنامه کسب و کار اهداف زیادی دارد، اما اهمیت اصلی کمک به صاحبان مشاغل است برای تصمیم گیری بهتر
کارآفرینی اغلب یک تمرین بی پایان در تصمیم گیری و مدیریت بحران است. نشستن و درنظرگرفتن تمام تبعات هر تصمیم، هزینه بالایی دارد که کارآفرینان همیشه توانایی پرداخت آن را ندارند. یک طرح کسب و کار به شما این امکان را می دهد تا پاسخ برخی از مهمترین تصمیمات را پیش از موعد تعیین کنید. داشتن یک بیزینس پلن قوی یک عملکرد اجباری است؛ شما باید قبل از شروع کار بنشینید و درمورد اجزای اصلی کسب و کار خود فکر کنید، مانند استراتژی بازاریابی و کالاهایی که می خواهید بفروشید. وقتی بیزینس پلن دارید یعنی جواب سوالات سختتان را از قبل می دانید. تفکر عمیق درمورد استراتژی های مهم طرح به شما کمک می کند تا میزان تاثیر این تصمیمات را بر استراتژی های طرح درک کنید.

 

3. جلوگیری از اشتباهات جبران ناپذیر

طبق مطالعات، حدودا فقط نیمی از مشاغل كوچك بیش از 5 سال عمر می کنند.
گرچه دلایل زیادی برای شکست کسب و کارهای کوچک وجود دارد، اما بسیاری از آنها در بیزینس پلن به طور هدفمند مطرح می شوند.

برخی از رایج ترین دلایل شکست کسب و کارها عبارتند از:

 • نبود بازار: هیچ کس طالب آنچه می فروشید نیست.
 • کمبود سرمایه: در برخی جریانات نقدی یا اجرایی دچار کمبود سرمایه می شوید.
 • تیم نامناسب: تیم مناسبی برای خود انتخاب نمی کنید.
 • رقابت سخت: با وجود رقبای زیاد، ایجاد سود ثابت بسیار مشکل است.
 • قیمت گذاری: ارزیابی بسیار بالا یا بسیار پایین محصول یا خدمت خود می تواند فاجعه باشد.

 

یادگیری نگارش طرح می تواند به شما کمک کند تا جلوی این اشتباهات بزرگ را بگیرید.

 

4. برای اثبات دوام کسب و کار

صرفا اشتیاق و انگیزه نمی توانند باعث ثبات کسب و کار باشند.
بسیاری از کسب و کارها و مشاغل از روی علاقه بوجود می آیند و گرچه محرک بزرگی محسوب می شوند اما کافی نیستند. برنامه ریزی درمورد چگونگی تبدیل این چشم انداز به یک کسب و کار موفق شاید مهمترین مرحله بین مفهوم و واقعیت باشد. طرح کسب و کار و طرح توجیهی می تواند به شما کمک کند تا از منطقی بودن ایده خود مطمئن شوید. یکی از مولفه های مهم در این طرحها بخش تحقیقات بازار است. تحقیقات بازار می تواند بینش عمیقی درمورد مشتریان هدف، رقبا و بازار انتخابی شما بوجود آورد. نه تنها می تواند کارآفرینانی را که در حال راه اندازی مشاغل جدید هستند کمک کند، بلکه آنها را از نحوه فعالیت هایی مانند بازاریابی، تبلیغات و انتشار محصولات یا خدمات در کسب و کارهای موجود مطلع سازد.

 

5. تعیین اهداف و معیارهای دقیق

بدون داشتن طرح کسب و کار، اهداف و معیارها بی دقت و بدون پشتوانه فکری انتخاب می شوند.
داشتن طرح می تواند به هدف گذاری و نتیجه گیری دقیق تر معیارهای کسب و کارمان کمک کند. وجود طرح همچنین می تواند به شما کمک کند تا نسبت به چشم انداز و استراتژی بلند مدت خود با تفکر بیشتری عمل کنید و از چگونگی پیشرفت استراتژی خود با گذشت زمان بینش کاملتری کسب کنید.

 

6. برقراری ارتباط بین اهداف و معیارها

چه مدیریت تیم 100 نفره چه دونفره، همیشه نمی توانید برای تصمیم گیری شخصا حضور داشته باشید.
اگر طرح داشته باشید، انگار یک معلم همیشه کنار شماست. معلمی که همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شماست. تیم کاری شما همیشه می توانند در هر مرحله از پیشرفت پروژه، درصورت نیاز به بیزینس پلن مراجعه کنند. اشتراک گذاری طرح کسب و کار با هم تیمی های شما باعث می گردد در جریان کار قرار گیرند و همیشه همسو با شما عمل کنند. این باعث می گردد درک مشترکی از اهداف بلندمدت کاری بین کل تیم بوجود آید.

 

7. تأمین مالی

بیزینس پلن به عنوان موثرترین راه تامین مالی، برای هر کسی که به دنبال تأمین مالی باشد ضروری است.
اگر قصد جذب سرمایه دارید، می خواهید از بانک وام بگیرید و یا قصد دارید در آینده شرکت خود را بفروشید، حتما به طرح ت.جیهی یا بیزینس پلن نیاز خواهید داشت. از این گذشته، هرکسی که تمایل داشته باشد پول خود را در شرکت یا پروژه شما سرمایه گذاری کند، باید از تیم و طرح شما مطمئن باشد و بداند که کسب و کار شما در طولانی مدت دوام خواهد یافت.

 

8. درک بهتر حجم بازار

با وجودیکه در بسیاری موارد در مقیاس کوچک پرقدرت هستید اما درک موقعیت بازار نیز مهم است.
نوشتن یک طرح کسب و کار می تواند کمک زیادی به درک بهتر رقابت و بازاری که در آن فعالیت دارید بکند. روشن شدن روندها، ترجیحات مصرف کنندگان، اختلالات احتمالی، عرضه و تقاضاهای پیش بینی نشده و سایر مسایلی که همیشه به وضوح قابل درک و مشاهده نیستند با داشتن طرح، خیلی بهتر شناسایی می شوند.

 

9. کاهش ریسک و خطرات احتمالی

با آزمایش پروژه خود در یک بیزینس پلن دقیق و جامع، ریسکها را تحت کنترل درآورید.
کارآفرینی بسیار پرمخاطره است اما اگر یک برنامه تجاری کامل و به روزی داشته باشید، این ریسک قابل کنترل تر می شود. تهیه پیش بینی های درآمدی و هزینه، تهیه نقشه های لجستیکی و عملیاتی، درک بازار و فضای رقابتی همه و همه می توانند به کاهش ریسک پروژه کمک کنند؛ این کمکم از یک روش بسیار متداولی انجام می گیرد که درنهایت به کاهش هزینه ها کمک خواهد کرد. داشتن یک طرح تجاری به شما این امکان را می دهد که در زمان و فرصت کم، تصمیمات بهتری بگیرید و از واضح ترین دید ممکن برای آینده شرکت خود بهره مند شوید.

 

بدون بیزینس پلن

مسیر پر پیچ و خم با نداشتن بیزینس پلن

 

اهمیت بیزینس پلن (طرح کسب و کار)

اکنون که درک درستی از چرایی وجود بیزینس پلن دارید می توانید با اطمینان طرح خود را شروع کنید.
کارآفرینانی که بتازگی کار خود را شروع می کنند، معمولاً شک دارند که آیا من واقعاً به بیزینس پلن نیاز دارم؟ آیا نوشتن یک بیزینس پلن واقعا بهترین روش صرفه جویی در زمان و هزینه است؟ پاسخ این سوالات تقریباً همیشه مثبت است. طرح کسب و کار بخشی جدایی ناپذیر شروع کار جدید است. درحقیقت نوشتن بیزینس پلن می تواند مدت ها طول بکشد زیرا نیاز است تا داده های زیادی را در اختیار داشته باشید. با داشتن اطلاعات کافی نیز به پیش بینی ها نیاز دارید. مطالعات نشان می دهد کارآفرینانی که کار خود را با داشتن برنامه کسب و کار شروع می کنند، کسب و کارشان دارای احتمال تداوم بیشتری نسبت به کارآفرینان بدون بیزینس پلن است. مطالعات دیگری نشان می دهد با اینکه تکمیل یک طرح کسب و کار (بیزینس پلن) تضمینی برای موفقیت نیست، اما نشان می دهد که پایین آوردن هزینه و زمان در پیشرفت پروژه، شناسایی و کاهش میزان ریسک، احتمال موفقیت را بسیار بالا می برد. پس چرا خود را با یکی از بهترین ابزارهای موفقیت مسلح نکنید؟ اگر هنوز مطمئن نیستید، دلایل اهمیت طرح کسب و کار (بیزینس پلن) را در ادامه بخوانید:

 • بیزینس پلن برای خیلی از مشاغل الزامی است

اگر قصد دریافت وام از یک موسسه مالی و یا بانک دارید، برای جبران هزینه در کسب و کار کوچک خود نیاز به کمک دارید، نیاز دارید ایده خود را برای سرمایه گذاران مطرح کنید، از حمایت شریک تجاری خود استفاده کنید، حتما  و فقط بیزینس پلن (طرح کسب و کار) لازم است. سرمایه گذاران و حامیان بالقوه می خواهند پتانسیل واقعی ایده شما را به وضوح در حقایق و اعداد و ارقام مشاهده کنند. یک بیزینس پلن بهترین و به طور کلی تنها راه قابل قبول برای ارائه این اطلاعات است.

 • یک بیزینس پلن، یک بررسی واقعی

نوشتن یک طرح کسب و کار معمولا اولین مبارزه واقعی برای صاحبان کسب و کارهای کوچکی است که دقیق بررسی نکرده اند. آنها می خواهند سرمایه گذار جدیدی جذب کنند اما فرض اصلیشان بر این است که ایده بی نقصی دارند و تمامی جنبه ها را بطور کامل بررسی کرده اند. اگرچه این یک تفکر ناخوشایند و ترسناک برای یک کارآفرین تازه کار است اما شناسایی شکاف ها در اوایل کار با داشتن بیزینس پلن باعث می شود فرآیند پیشرفت پروژه بخوبی پیش رود. بیزینس پلن به صاحبان مشاغل فرصتی می دهد تا تحقیقات خود را کامل کنند، ایده ها را بیازمایند و برای تقویت و دوام بیشتر کسب و کارشان قدمهای محکم بردارند.

 • بیزینس پلن ایده های جدیدی به شما ارائه می کند

یکی از بهترین اتفاقاتی که برای هر شخص، طی روند برنامه ریزی کسب و کار می تواند رخ دهد کشف ایده ها و دیدگاههای جدید و استراتژی های مختلف است. علیرغم باور بعضی اشخاص مبنی بر اینکه طرح کسب و کار فقط یک سند طولانی، انعطاف ناپذیر و غیر قابل تغییر است، در حقیقت بیزینس پلن موثر و مفید کاملا برعکس است؛ این طرح ابزاری انعطاف پذیر، رو به رشد و پویاست که می تواند به شما کمک کند تا خلاقانه تر فکر کنید و برای سخت ترین چالش های کسب و کارتان راه حل های جدیدی بیابید. این اتفاق بویژه هنگامی جالب است که برای استراتژی های بازاریابی کسب و کارتان در حال تصمیم گیری هستید. جالبی داستان اینجاست که همانطور که درحال برنامه ریزی برای فعالیت های بازاریابی خود هستید، خلاقیت و ایده های تازه برایتان بسیار ارزشمند است.

طرح کسب و کار سندی مفید برای صاحبان مشاغل کوچک است. اگر قصد دارید از بیزینس پلن به عنوان ابزاری برای ترسیم موارد عملی، مراحل کار و فعالیتهای آینده استفاده کنید، درخواهید یافت که سندی زنده و پویا دراختیار دارید که نه تنها مکان کسب و کارتان را مشخص می کند بلکه مسیرهای احتمالی رسیدن به آنجا را نیز در اختیار دارید. بطور کلی ممکن است بتوانید بدون برنامه یک کسب و کار موفق بسازید، اما مطمئناً انجام این کار با یک برنامه کسب و کار مدون بسیار آسانتر خواهد بود. این نوع سند روان و انعطاف پذیر می تواند برای تجارت جدید بسیار ارزشمند باشد.

براستی اهداف اصلی بیزینس پلن را می دانید؟

 1. ایجاد یک استراتژی موثر برای رسیدن به هدف و رشد
 2. تعیین نیازهای مالی کسب و کار شما
 3. جذب سرمایه
دیدگاه های این مطلب بسته شده اند.