کسب و کار خانگی

کسب و کارهای خانگی موفق

مزایای کسب و کار خانگی

ابتدا قصد داریم شما را با مزایای کسب و کار خانگی آشنا کنیم و به شما بگوییم که اگر کسب و کارتان را در منزل شروع کنید چه امتیازاتی خواهد داشت:

اولین مورد ریسک پایینتر نسبت به کسب و کارهای غیرخانگی است.

ریسکهایی مانند پیدا نکردن مشتری، انتخاب مکان اشتباه، نبود درآمد کافی حتی برای پرداخت هزینه ها، پیدا نکردن نیروی انسانی موردنیاز و ... که اینها تنها برخی از نگرانی های اساسی است که افراد تازه کارممکن است با آنها مواجه شوند. مشاغلی که بصورت خانگی شروع به کار می کنند با به حداقل رسانیدن هزینه های شروع کسب و کار و همچنین کم هزینه تر بودن خروج از آن درصورت عدم موفقیت، تا حد زیادی جلوی خطرات احتمالی گرفته می شود. مزیت دیگر این نوع کسب و کارها این است که شما بدون سرمایه و یا با کمترین سرمایه ممکن کار خانگی تان را راه اندازی و شروع می کنید که ریسک پایین آن را نشان می دهد.

دومین مورد وجود فرصت های بیشتر برای صاحبان مشاغل خانگی است.

+ کار کردن با میل و اشتیاق بالاتر مانند: صنایع دستی و آشپزی
+ کسب دانش و تخصص از طریق کتاب و اینترنت
+ آزمایش ایده ها و استراتژیهای بازاریابی با زحمت و هزینه کمتر
+ تبلیغ راحتتر و کم هزینه تر با رسانه های اجتماعی

سومین مورد کنترل آسانتر مسیر کسب و کار است.

وقتی رئیس خودمان هستیم، نوع پروژه ها، کار کردن با چه کسانی را خود تعیین می کنیم. همانطور که در زمان حل مشکلات و خرابکاری نیز باید به خودمان جواب پس دهیم.

مورد چهارم انعطاف بیشتر در کار است.

کی و کجا کار کنم؟ حضوری یا غیرحضوری؟ در اتاق اداره یا کنار ساحل؟

مورد پنجم پس انداز بخش بزرگی از هزینه هاست.

از مهمترین مواردی که می توان به آنها اشاره کرد:
هزینه ارتباطات مثل قبوض، خرید یا اجاره مکان، تجهیزات، مالیات، رفت و آمدها و ...

ششمین مورد توانایی تمرکز بیشتر بر کار است.

ساده ترین مورد آن صرفه جویی در زمان رفت و آمد است.

هفتمین مورد ایجاد فرصت هایی برای رشد حرفه ایست.

کسب و کار خانگی به این معناست که در بحثهای مهم مانند فروش و بازاریابی و ... باید خودتان وارد شوید که این امر باعث افزایش یادگیری و کسب تجربه شما خواهد شد.

هشتمین مورد ایجاد تعادل بین کار و زندگیست.

زمانی که کار بیرون و خانه هر دو در یک فضا قابل انجام هستند و انجام می گیرند، مزیت بالایی که دارد بوجود آمدن تعادل بین این دو می باشد که رسیدگی به امور خانه و خانواده نیز تسهیل می گردد.

نهمین مورد نبود نیاز به مجوز است.

در اکثر کسب و کارها و مشاغل خانگی، عدم نیاز به کسب مجوز یکی از مزیتهای عالی است که هم در زمان صرفه جویی می شود هم در هزینه.

دهمین مورد امکان اداره کسب و کار خانگی به عنوان شغل دوم است.

اگر کارمند هستید می توانید به عنوان شغل دوم، کسب و کار خانگی راه اندازی کنید و در کنار کارمندی از این راه نیز کسب درآمد کنید. حتی بعد از افزایش درآمد می توانید کسب و کار خانگیتان را به عنوان شغل اصلی ادامه دهید.

برای راه اندازی کسب و کار خانگی چه مواردی را باید درنظر گرفت؟

 1. درباره محصول یا خدماتتان اطلاعات کامل و کافی کسب کنید.
 2. قبل از شروع حتما درباره ایده کسب و کارتان تحقیق کنید.
 3. ارتباطات بیشتری با دیگران برقرار کنید.
 4. محل کار خود را تعیین کنید.
 5. برای مشارکت اعضای خانواده تلاش کنید.
 6. تجهیزات مناسب و موردنیاز کسب و کارتان را تهیه کنید.
 7. نامی مناسب برای کسب و کارتان انتخاب کنید.
 8. یک ایمیل، شماره تلفن و درگاه ورودی مناسب برای شغلتان اختصاص دهید.
 9. با دوستان و همسایگانتان درمورد کارتان صادق باشید.
 10. حساب بانکی مختص کسب و کارتان باز کنید.
 11. از داشتن کسب کار خانگی ترس و خجالتی نداشته باشید، بلکه به آن افتخار کنید.

مشاغل خانگی، راحتی یا مشکلات جدید؟

کسب و کارهای پرتقاضای خانگی چند مورد هستند؟

 • کسب و کارهای اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی به عنوان یکی از سریع ترین کسب و کارها در تعداد تولید (خدمت رسانی)، سودرسانی و... در عرصه تجارت جهانی مطرح است.

 • بازاریابی واسطه‌ ای درفروش کالا یا خدمات

اگر استعداد و علاقه به تولید ندارید، می‌توانید واسطه‌ فروش کالا یا خدمات دیگران باشید. دراپ شیپینگ نیز یکی از روش‌های خرده‌فروشی و از تکنیک‌های مدیریت زنجیره‌ی ارزش است که بدون انبار کردن محصولات، سفارش را از مشتری گرفته و برای فروشنده می‌فرستد. از این روش هم می توانید یک فروشگاه آنلاین درست کنید و یا با شرکت‌هایی که خدمات دراپ شیپینگ به‌خصوص امور مربوط به پذیرش سفارش را برای شما انجام می‌دهند شریک شوید.

 •  برگزاری کارگاه و سمینار

برگزاری کارگاه‌های آموزشی و سمینارها به‌صورت مجازی و واقعی می‌تواند سود خیلی خوبی داشته باشد. این کارگاه‌ها در هر زمینه‌ای می‌تواند باشد. شما حتی می‌توانید با کار در منزل، واسط بین کسانی باشید که مهارت خاصی دارند ولی وبلاگ یا سایت ندارند. جلسات آنلاین و مراسم حضوری با قشرهای مختلف جامعه می‌تواند جذاب باشد. جلسات آنلاین و دادن ایده‌های خوب و کارآمد می‌تواند مخاطبان زیادی را جذب کند و با مخاطبان زیاد می‌توانید بر اساس نیازهای آن‌ها تبلیغات بگیرید یا محصولات خود را تبلیغ کنید.

 • طراح وب

با طراحی وب سایت های جدید یا به روزرسانی وب سایت های موجود کسب و کاری پررونق را شروع کنید. کسب سود از مشاغل جدید در زمینه طراحی وب به دلیل هزینه های پایین آن آسان است.

 • صنایع دستی و کارهای دست ساز و زیورآلات

 صنایع دستی و کارهای دست ساز از سال‌های دور بخش عمده‌ای از مشاغل خانگی را دربر گرفته است. این دسته اقلام متنوعی را شامل می‌شود. البته اگر بخواهیم کسب‌وکار کوچکی را با بازار خوب در این حوزه راه‌اندازی کنیم، باید همراه با  نوآوری باشد تا از سود‌آوری بسیار خوبی بهره مند شویم. در کنار ساخت، همیشه بحث طراحی نیز مطرح است گه با فراگیری نرم افزارهای مرتبط می توان خلاقیت بکار برد.

 • کسب و کار خانگی با تولید محتوا

بدلیل رواج کسب و کارهای اینترنتی و گستردگی خدمات آنها، تولید محتوا از مهارت‌های پرطرفدار حال حاضر است. با کمی گشت و گذار در فضای مجازی حال حاضر متوجه خواهید شد که مشتریان اینترنتی روزبه روز درحال افزایش هستند. لازمه شروع این کار فقط یک کامپیوتر شخصی است و زمان و حوصله برای تلاش بیشتر در این حوزه.

 • پرورش گیاهان زینتی و پرورش قارچ

پرورش گل و گیاه می تواند به عنوان کسب و کار خانگی موردتوجه خیلیها قرار گیرد. با شرایط محیطی مساعد و با هزینه کم می‌توان به درآمدزایی مناسبی دست پیدا کرد. پرورش قارچ نیز با کمی خلاقیت می‌تواند در بازار پرتقاضایش درآمد خوبی را از آن خود کرد.

 • تولید انیمیشن

فردی هنری و خلاق و قادر به ساخت انیمیشن هستید؟ پس در خانه کار خود را شروع کنید تا بتوانید به صورت انیماتور آزاد یا فریلنسر درآمدی بسیار مناسب کسب کنید.

 • پرورش پرنده‌ و ماهی زینتی

اگر قصد داشته باشید به چشم منبع درآمدی به آن نگاه کنید، باید محیط زندگی‌تان به گونه‌ای باشد که امکان توسعه فضای این کار میسر باشد. از جمله حوزه‌هایی که به چشم نمی‌آید، تکثیر و پرورش برخی ماهیان زینتی است که در فضا‌های محدود خانگی قابل اجراست. در بخش پرورش پرندگان نیز بلدرچین گزینه مناسبی است که اشاره به آن خالی از لطف نیست که باید برای دریافت پروانه بهداشت نیز اقدام کرد.

 • تولید مواد خوراکی

شکل سنتی این کسب‌وکار امروزه بسیار قابل توجه است که علاقه افراد را به مصرف خوراکیهای ارگانیک نشان می دهد. از این تقاضا می توان بهره برد و سهم مناسبی از بازار خوراکیهای خانگی را به خود اختصاص داد.

 • تولید انواع ملزومات بسته بندی

این صنعت بسیار خلاقانه‌ است که بدلیل وجود سلایق متفاوت و فضای بسیار بزرگ نوآوری (رنگ، مدل، نوع مصرف و ...) می توان با کمی تلاش سهم مناسبی از بازار را بدست آورد. در بحث فروش، از فروش اینترنتی غافل نشوید. این شغل به دلیل نیاز اغلب بسته بندی های محصولات پرکاربرد، همیشه موردنیاز خواهد بود.

 • خدمات وبسایت

خدماتی که در وبسایت می توانید ارائه دهید بسیار زیاد هستند که بصورت موردی می توان به خدمات سئوی سایت، مدیریت وبسایت (هماهنگی محتواها، پشتیبانی، خدمات و ...) ، برنامه نویسی، طراحی، امنیت سایت و ... اشاره کرد. درصورت فراگیری اصول اولیه، می توان با کمی آزمون و خطا در این کارها با تجربه و ماهر شوید. به عنوان یک متخصص امنیت اینترنتی نیز می توانید شبکه ها را برای تهدیدات امنیتی نظارت کنید و استانداردهای امنیتی را پیاده سازید.

 • برنامه‌نویسی و طراحی اپلیکیشن

برای کسب درآمد از این تقاضای پرطرفدار، آموزش و یادگیری نیاز است. اما برای حرفه ای شدن باید تلاش، پشتکار و کسب تجربه را سرلوحه کار خود کرد.

 • پشتیبانی اینترنتی و امور مشتریان

از کسب و کار خانگی که بتوان بسادگی بصورت دورکاری نیز از آن بهره برد باید به پشتیبانی اینترنتی و امور مشتریان اشاره کرد که فارغ از مکان و در بخشهایی فارغ از زمان میتوان به سرویس دهی مشغول بود.

 • ساختن عروسک

اگر به این کار علاقه دارید فقط کافی است به راحتی با گشتن در اینترنت و پیدا کردن الگو شروع کنید.

 • بازاریابی

فقط نیاز دارید مهارتهای بازاریابی را فراگیرید تا بتوانید در خانه از این حوزه کسب درآمد کنید.

 • راهنمای گردشگری  و تور

این شغل بسیار شغل جذابی است که فضای بیرون و بطورکلی کل دنیا فضای کاری شماست که بی انتها می توانید با بهره گیری اصول اولیه این کار، با لذت کسب درآمد کنید.

 • حسابدار

واقعا لازم نیست در حسابداری متخصص باشید تا حسابداری را شروع کنید. فقط کافی است یک دوره حسابداری را در یک کلاس جامع حضوری و یا حتی آنلاین فرا بگیرید تا درآمدزایی خود را شروع کنید.

 • پرستار کودک

خواه فقط برای چند ساعت یا کل روز باشد، مراقبت از کودک در خانه شما می‌تواند سودآور باشد.

 • مشاوره

اگر در زمینه خاصی تجربه و تخصص دارید، می توانید با مشاوره دادن به دیگران کسب درآمد کنید. زمینه های مشاوره بسیار گسترده هستند که از پرکاربردترین آنها می توان به مشاوره روانشناسی، حقوقی، تحصیلی، مهاجرت، سرمایه گذاری و ... اشاره کرد.

 • برنامه ریز و برگزارکننده مناسبت

نیاز افراد و یا شغلهای متقاضی را به برگزاری رویدادهای خاص، می توانید با برنامه ریزی دقیق و بوجود آوردن ارتباطات و هماهنگیهای مرتبط، برآورده کرده و کسب درآمد کنید.

 • تولید فیلم آموزشی

اگر واقعا در کاری مهارت دارید می توانید براحتی از خود فیلم بگیرید تا مهارت و دانش خود را به دیگران آموزش دهید. اگر معلم هستید می توانید بصورت آنلاین نیز آموزش دهید و کسب درآمد کنید.

 • نگهداری از حیوانات

به حیوانات علاقه دارید؟ به اندازه کافی برای تمیز کردن و رسیدگی به حیوانات خانگی صبور هستید؟ می توانید یک کسب و کار عالی در خانه باشید چرا که بسیاری از افراد نیاز دارند تا زمانی که در خانه خود حضور ندارند، افرادی از حیوانات خانگی شان نگه داری کنند.

 • مشاور معاملات ملکی

در حالی که شما می توانید یک کسب و کار واقعی را از خانه خود اداره کنید، می توانید خانه را به خریداران بالقوه نشان دهید. اما فراموش نکنید که شما همچنین باید خانه را برای نمایش به خریداران آماده کنید. به لطف فناوری، شما می توانید یک مشاور معاملات ملکی مجازی شوید که در آن بتوانید یک ملک را نشان دهید بدون اینکه در آنجا حضور داشته باشید.

 • تعمیرکار

اگر توانایی تعمیر وسایلی مانند دوچرخه، اتومبیل و یا رایانه را دارید پس به راه اندازی کار تعمیر آن ها در خانه فکر کنید و از آنجایی که احتمالا از قبل وسایل مورد نیاز برای تعمیر را در اختیار دارید، به هزینه زیادی نیز برای شروع کسب و کار خود احتیاج نخواهید داشت.

 • مترجمی

آیا شما به یک زبان دیگر مسلط هستید؟ با ترجمه برخی اسناد یا مدارک مهم و یا تبدیل شدن به مترجم، درآمد خود را در خانه از این مهارت بدست آورید.

 • کار صوتی

اگر صدای خوبی دارید، می توانید با دوبله در هر ساعت درآمد خوبی کسب کنید، انیمیشن ها، بازی های کامپیوتری و تبلیغات فرصت مناسبی هستند تا به وسیله آن ها بتوانید به درآمد مناسبی دست یابید. خواندن کتاب های صوتی و همچنین ضبط پادکست نیز ازجمله کارهایی است که مرتبط با دوبلری می باشد.

 • معلم موسیقی

کارآفرینان با استعداد موسیقی می توانند به عنوان یک معلم موسیقی در خانه فعالیت کنند. حتی اگر نمی خواهید مردم به خانه شما بیایند می توانید از فناوری کنفرانس های ویدیویی مانند Skype استفاده کنید و جلسات آموزش آنلاین را از خانه برگزار کنید.

 • YouTube

هیچگاه تضمینی برای بزرگ شدن آن در YouTube وجود ندارد. اما با ایجاد انواع محتوای ویدئویی برای کسب درآمد می توانید در خانه کار کنید و روی ویدیوهای خود تبلیغ کنید.

 • طراح مد و لباس

با ایده های مشاغل خانگی، فرصت های زیادی برای طراحان فراهم می شود تا طراحیهای لباس خود را به فروش برسانند.بطور کلی فرصت های کسب درآمد از خانه تقریباً بی پایان است زیرا بسیاری از مردم مایل به پرداخت هزینه های بالایی برای هنر پوشیدنی هستند. اگر علاقه زیادی به مد دارید و می خواهید پول نقد کسب کنید، این کار را به تجارت خود تبدیل کنید.

 • نویسنده

هر کسی که از نوشتن لذت می برد به جز نوشتن کتاب، می تواند آن را به عنوان نویسنده کتاب الکترونیکی به تجارت تبدیل کند. آسان است که کتاب الکترونیکی خود را منتشر کنید.

 • ماساژ درمانی

ماساژدرمانی می تواند در خانه انجام گیرد تا در فضاهای مجازی با مشتریان ملاقات کرده و خدمات خود را ارائه داد. لازمه این کار برخورداری از آموزشهای لازم است.

 • آرایشگر

آرایشگران می توانند اتاقی را در خانه های خود مستقر کنند و به ارائه خدمات بپردازند. برای بالا بردن درآمد نیز می توان این تجارت را بصورت آنلاین به نمایش گذاشت و حتی به عنوان یک آرایشگر مجازی، کلاس های آنلاین برگزار کرد.

 • طراحی داخلی

طراح داخلی یکی از بهترین ایده های تجاری برای کسی است که مهارتی در سبک و سلیقه طراحی دارد. برای ارائه این خدمت لزوما نیازی به مکان ندارید. شما می توانید بسیاری از کارهای فکری و اداری را از خانه انجام دهید و اجرا را در مکان متقاضی انجام دهید.

 • عکاسی

شما می توانید یک عکاس پرتره، عکاس عروسی یا عکاس طبیعت باشید. حتی می توانید مانند برخی از عکاسان به دیگران آموزش دهید.

 • پخت و پز و کیترینگ

اگر علاقه دارید سرویس پخت و پذیرایی راه اندازی کنید می توانید در آشپزخانه خود آشپزی کنید و ارسال کنید. حتی اگر نگران هزینه تهیه لوازم مورد نیاز هستید، می‌توانید ابتدا کسب‌وکارتان را به صورت کوچکتر راه‌اندازی کنید و به مرور تجهیزات خود را گسترده‌تر کنید. برای فروش آنلاین محصولات نیز فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید. این روز‌ها تولید غذا و شیرینی خانگی از جمله مشاغل خانگی قوی به‌شمار می‌رود. فعالان این حوزه بسیار حرفه‌ای هستند و رقابت تنگاتنگی دارند.

 • بلاگر

از نوشتن لذت می برید؟ مهارت شما می تواند به عنوان یک وبلاگ نویس حرفه ای به شغلی در خانه منجر شود. اگر بتوانید از طریق عکاسی و طراحی گرافیکی کارتان را جذابتر کنید، بسیار به پیشرفت شما کمک خواهد شد. امروزه این سبک از کارهای اینترنتی بسیار پرتقاضاست و از رونق خوبی برخوردارند. وبلاگ نویسی به صرفه و شروع آن آسان است. وبلاگ‌نویسی می‌تواند به همین سادگی باشد که فقط در مورد موسیقی یا غذای مورد علاقه خود می‌نویسید و در نهایت می توانید از طریق سایت خود درآمد کسب کنید؛ کسب درآمد می تواند به روش‌های مختلفی مانند تبلیغات، همکاری در فروش و ... انجام گیرد. فقط بخاطر داشته باشید که کسب درآمد از طریق وب سایت شخصی نیازمند صبر شماست.

 • روزنامه نگاری

اگر در بحث روابط عمومی مهارت دارید می توانید در خانه به عنوان یک روزنامه نگار کار کنید. می توانید به مشتریان تجاری کمک کنید تا محصولات و خدمات جدید را به رسانه ها معرفی کنند یا حتی تبلیغات کنند. در صورت نیاز به کار در خانه، تجارت تبلیغاتی بسیار ایده آل است. کار خود را از طریق ایمیل، تلفن و رسانه های اجتماعی انجام دهید.

 • فروشگاه اینترنتی

گزینه دیگر ایجاد یک فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات فروشگاه خود یا دیگران است که در این کسب و کار رسیدن به درآمد راحتتر است.

فریلنسرها برای خودشان کار می‌کنند، از طریق فضای مجازی حرفه خود را معرفی کرده و در آن حیطه پروژه می‌پذیرند. فریلنسرها در رشته‌هایی نظیر طراحی وبسایت، برنامه‌نویسی، مترجمی، نویسندگی و … فعالیت می‌کنند. فریلنسرها تعهد به شرکت و سازمان خاصی ندارند و پروژه‌ای کار می‌کنند. فراهم کردن رزومه‌ دقیق از ملزومات شروع این کار است.

مواردی که قبل از شروع مشاغل خانگی باید درنظر داشته باشید

چه بخواهید با بچه ها در خانه بمانید یا وقت آزاد بیشتری برای کارهای شخصی داشته باشید، یک کسب و کار خانگی انتخابی ایده آل است اما خالی از مشکل و چالش هم نیست. علاوه بر این، باورهای غلط بسیاری درمورد مشاغل خانگی وجود دارد که می تواند مانع موفقیت شود. قبل از گرفتن پروانه کسب، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • شما برای کار در خانه مناسب هستید؟ آیا می توانید به طور مستقل کار کنید؟ آدم منظمی هستید؟ قدرت پاسخگویی به مشتریان را دارید؟
 • اهدافتان واقع بینانه هستند؟ با تفکر کافی اهدافتان را انتخاب کرده اید؟ 
 • می دانید چه مقدار برای شروع کار و رسیدن به هدف باید هزینه کنید؟ طرح کسب و کار یا بیزینس پلن دارید؟
دیدگاه های این مطلب بسته شده اند.